2017 Winners

HVS AWARDS 2017
SPECIAL AWARDS
Sesquicentennial Trophy (Best exhibit in show) Lucy English
Banksian Medal (Most points in Divisions A & B) Elizabeth Platt
Mr & Mrs Roake Challenge Cup: Top scoring gentleman Ben Hamilton
Mr & Mrs Roake Challenge Cup: Top scoring lady Gail Bromley
Mighty Marrow £5 (Class16 or 103) James Barrott
DIVISION A: VEGETABLES & FRUIT
Garden News Shield  (Most points in Division A) Ben Hamilton
Worshipful Company of Gardeners Diploma Brenda Francis
DIVISION B: FLOWERS (CUT FLOWERS, FOLIAGE & POT PLANTS)
Ian Burrows Cup  (most points in cut flower classes) Joe Metcalfe
Squires Rose Bowl Trophy  Graham Fagence
Woking Car Hire Fuchsia Trophy Janet Warrington
Leonard Garland Cup (Class 31 Vase of cut mixed flowers) Gail Bromley
Worshipful Company of Gardeners Diploma Ann Harington
DIVISION C: FLORAL ART
Boeter Cup  (most points in Division C) Carol Ream
Jane Roake Cup for Novices Annabel Hitchin
Worshipful Company of Gardeners Diploma Carol Ream
DIVISION D: COOKERY
Horsell Village Show Cookery Challenge Cup (most points in Div D) Anne Smith
Bedser Cup – Winner of Great Horsell Bake Off Ron Piper
Best Victoria Sandwich £5 Sara Davies
DIVISION E: HANDICRAFT
Horsell Village Handicraft Shield (most points in Division E) Rachel Brooks
Certificate of Merit (Craft item judge would like to take home) Lucy English
DIVISION F: AMATEUR PHOTOGRAPHY
Horsell Village Show Golden Jubilee Shield (most points in Division F) Marrieclaire Hawke
Horsell Residents’ Association Photographic Award (Class 73 – Horsell) Gerry Pearce
DIVISION G: ART
Horsell Village Show Golden Jubilee Award (Most points in Division G) Charlotte Joos
DIVISION H: FUN & NOVELTY
Novelty Award (Most points in Division H) Joe Metcalfe
DIVISION I: CHILDREN’S ENTRIES
Special Award (4 and under) Arabella Newman
Horsell Village Show Junior Prize (Reception – Year 2) Ewan Hawke
Frank Bridger Cup (Year 3 -6) Laura Kersley
Horsell Residents Cup (age under 15 years) Laura Kersley
Schedule – front cover design Dora Savory